Informacja publiczna

Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej ( Dz.U. nr 112, poz. 1198, z późn.zm.) nakłada na organy administracji publicznej obowiązek udostępniania wszystkich informacji o sprawach publicznych, zwanych dalej informacjami publicznymi.

Prawo dostępu do informacji publicznej

Na prawo dostępu do informacji publicznej składają się uprawnienia do:

  • uzyskania informacji publicznej, w tym uzyskania informacji przetworzonej w takim zakresie, w jakim jest to szczególnie istotne dla interesu publicznego,  
  • wglądu do dokumentów urzędowych,
  • dostępu do posiedzeń kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów.

Prawo do informacji publicznej obejmuje uprawnienie do niezwłocznego uzyskania informacji publicznej zawierającej aktualną wiedzę o sprawach publicznych.

Prawo dostępu do informacji publicznej przysługuje każdemu, z organiczeniem w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych oraz o ochronie innych tajemnic ustawowo chronionych. Prawo do informacji publicznej podlega również ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy. Ograniczenie to nie dotyczy informacji o osobach pełniących funkcje publiczne, mające związek z pełnieniem tych funkcji, w tym o warunkach powierzenia i wykonywania funkcji, oraz przypadku, gdy osoba fizyczna lub przedsiębiorca rezygnują z przysługującego im prawa.

Udostępnianie informacji publicznych następuje poprzez:

  • ogłaszanie informacji publicznych, w tym dokumentów urzędowych w Biuletynie Informacji Publicznej,
  • udostępnianie informacji publicznej na wniosek,
  • w drodze wywieszenia lub wyłożenia w miejscach powszechnie dostępnych.

Informacja publiczna, która nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej jest udostępniana na wniosek.  Wniosku o udostępnienie informacji publicznej nie trzeba uzasadniać.

Jeżeli informacja może być udostępniona niezwłocznie, jest udostępniana w formie ustnej lub pisemnej bez pisemnego wniosku.

 

Opublikowane przez: Damian Szkudlarek | Data wprowadzenia: 2004-10-07 09:32:21 | Data modyfikacji: 2005-02-07 10:09:08.
 wniosek o udostępnienie informacji publicznej

Opublikowane przez: Damian Szkudlarek | Data wprowadzenia: 2004-10-07 09:41:27.

Wyłączenie jawności informacji publicznej.


W porzypadku wyłączenia jawności informacji publicznej, w Biuletynie Informacji Publicznej podaje sie zakres wyłączenia, podstawę prawną wyłączenia jawności oraz wskazuje organ lub osobę, które dokonały wyłączenia, a w przypadku kiedy prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tejemnicę przedsiębiorcy - podmiot, w interesie którego dokonano wyłączenia jawności.

 

Opublikowane przez: Damian Szkudlarek | Data wprowadzenia: 2004-10-07 09:42:16.
Data wprowadzenia: 2004-10-07 09:42:16
Opublikowane przez: Damian Szkudlarek